sobota 18. června 2016

Přehlídka ženských trápení

Na novou knihu Radky Třeštíkové jsem se těšila dlouho. Dvě její předchozí knihy jsem četla minulé prázdniny (to kolem nich ještě ani nebylo tolik povyku) a na horké léto to bylo ideální čtení, obzvlášť To prší moře jsem si opravdu zamilovala. Radku Třeštíkovou můžete znát také jako autorku článků v různých ženských časopisech nebo díky facebooku, kam každou chvíli přidává poznatky a historky ze života (nejen) matky a manželky, kterým rozhodně nechybí vtip a schopnost poutavě vystihnout situaci. 
Mým popisem vtipných statusů se ovšem nenechte zmást - autorčiny knihy mají ironický nádech a témata, která si pro svá díla vybírá, nejsou ani trochu nenáročná a humorná. Právě naopak, všechny vypráví o složitých životních situacích, závažných problémech, narušených lidských osudech. Na prvních dvou knihách mě okouzlila především ironie a lehkost, se kterou tato témata podává a u čtení jsem se vážně bavila. 

V Bábovkách je ale atmosféra docela jiná. Autorka se v knize nevěnuje jedné hlavní postavě, ale rovnou dvanácti. Jedná se totiž o jakýsi povídkový cyklus, protože jak brzy zjistíte, jednotlivé příběhy jsou propojeny a dohromady tvoří velmi zajímavý obraz. Kniha říká o postavách mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. Bábovky ovšem nejsou podány s oním ironickým nadhledem, o němž byla řeč. Snaží se vykreslit osudy žen surově, nezlehčeně, přímo.

Témata, o kterých Radka Třeštíková píše, se zdají banální a „klišoidní“ - dočtete se totiž o nevěrách, nechtěných těhotenstvích, nemocích, osamělosti, stáří a podobných klasických schématech. Jenže autorka je vždy umí podat opravdu poutavě, rozhodně nesklouzává k červené knihovně nebo něco podobného a celková kompozice knihy je velmi promyšlená, člověka po dočtení až překvapí, jak moc. V souvislosti s tím mě ovšem napadlo, stejně jako u již jmenované knihy To prší moře, nakolik reálně působí, když tolik neštěstí potká jednu nebo několik málo postav. Zdá se mi, že tragické osudy a negativita je pro současnou českou tvorbu (nejen knižní, ale třeba i filmovou) typická. Nic proti tomu, ale zase nic se nemá přehánět, pokud má být dílo věrohodné. Jakkoli to autorce sedí, mohla by v tomto ohledu možná trošku ubrat.

Kniha poukazuje na to, že v životě není možné pohlížet na člověka nebo situaci pouze z jednoho úhlu (z vyprávění jedné postavy), pokud chceme být objektivní. Každý člověk má ke svým činům pohnutky, které nemusí být na první pohled vidět a není dobré něco odsoudit, aniž bychom se snažili pochopit okolnosti a na věc se podívali z více úhlů.


I když mně osudy dvanácti žen neuvízly v hlavě tolik, jako příběh Hanky z knihy To prší moře, Bábovky jsou ideálním čtivem pro ženy a určitě nezklamou. Kéž by u nás bylo více podobných autorek, které umí dobře psát a prodat svůj vtip a inteligenci.Radka Třeštíková - Bábovky

2 komentáře:

  1. V nejbližší době se na ně chystám, od autorky jsem zatím nic nečetla :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak jen do toho! Snad něčím zaujme. 😊

      Vymazat