pátek 14. října 2016

Pěna dní

Nedávno jsem dočetla jednu z největších francouzských klasik dvacátého století, Vianovu Pěnu dní. Je to jedno z těch děl, která jdou jen těžko popisovat. Ať už bych se snažila vyprávět příběh knihy, upozornit na přesahy, motivy nebo kritiku společnosti, které obsahuje, nikdy bych nedokázala přesně vyjádřit dojem, kterým působí, když je čtena, a atmosféru, která je v ní vytvořena. Je to něco zcela jiného, netradičního, absurdního, existenciálně laděného, vtipného, ironického a tragického zároveň. Tak jsem si řekla, že fotky a vybrané úryvky snad povahu knihy vyjádří lépe. :)


Pro připomenutí, Boris Vian byl francouzský prozaik, novinář, kritik, hudebník (jazzový), herec, malíř a kdeco jiného. Pocházel z bohaté rodiny, druhou světovou prožil na večírcích. Až se skončením války prožil hmotný nedostatek a byl tedy nucen začít pracovat. Vydával díla, která pobuřovala, ať už pod jménem vlastním, nebo pod pseudonymem. Pěna dní (1947), jeho nejslavnější román, byl doceněn až po jeho smrti. Mnoho autorových životních zkušeností lze v Pěně dní naleznout především v hlavní postavě, Colinovi.

V románu jsou zrušeny mnohé zavedené zvyklosti našeho světa, přesto je metaforicky v těchto nevšednostech tolik nám známého. Jak pomíjivé je štěstí, jak velký je strach z nemoci a smrti. Jak zvláštně uspořádaná je naše společnost a co lidé běžně považují za důležité. Tady je ukázka toho, jak to ve fikčním světě Pěny dní funguje:

Colin položil hřeben, uchopil nůžky na nehty a zastřihl si našikmo koutky svých málo výrazných víček, aby vypadal temněji. Musel to často opakovat, protože víčka rychle dorůstala.

Kráčeli po prvním chodníku, na který došli. Ze vzduchu se snesl malý růžový obláček a blížil se k nim. Jdu na to!" prohlásil. Tak dělej," řekl Colin. A obláček je zahalil. Uvnitř bylo teplo a vonělo to tam skořicovým cukrem. A už nás nikdo nevidí!" liboval si Colin. Ale my vidíme všechny!"


Posuzování lidí a hodnot je neméně zvláštní:
Colinův kuchař Nicolas: „Moje sestra se jaksi nevydařila, pane." vysvětloval Nicolas. Studovala filozofii. S takovými věcmi se v rodině hrdé na své tradice nikdo rád nechlubí.."

Nevím," odpověděl Colin. Nevím, co mám dělat. Víš, je to velmi dobře vychované děvče. Posledně u Isis vypila spoustu šampaňského.."

Proč jsou tak pohrdlivý?" chtěla vědět Chloé. Že někdo pracuje, na tom přece není nic tak dobrého..." 
Řekli jim že je to dobré," vysvětloval Colin. Všeobecně se tvrdí, že je to dobré. Ovšem nikdo si nemyslí, že je tomu tal skutečně. Dělá se to ze zvyku a právě proto, aby se o tom nepřemýšlelo."

Podle mého v dnešní době hodně aktuální trend je vtipně zobrazen na postavě Colinova přítele Chicka. Ten postupně bezhlavě veškerý svůj čas, peníze a cit "vrazí" do svého nadšení pro obrovského filozofa a spisovatele té doby "Jean-Sol Partra", jehož je obrovským fanouškem. Skupuje všechny jeho knihy, oblečení, atd., přesto o jeho myšlenkách v knize není ani slovo a Chick o nich nikdy nemluví.

Považ, že jsem dnes objevil vydání Partrova spisu Předběžný nástin Nevolnosti na neperforovaném kotouči toaletního papíru.."
Ale kde na to bereš tolik peněz?" divil se Colin. 
Chick se zachmuřil. Přijde mne to sice hodně draho," řekl, ovšem nemůžu si to nechat ujít. Já Partra potřebuji. Jsem jeho sběratel. Musím mít vše, co napsal."


„Tak leknín," vzdychl Colin. Kde jenom k něčemu takovému mohla přijít?"
Má leknín?" zeptal se Nicolas nedůvěřivě.
V pravé plíci," vysvětloval Colin. Profesor se nejdříve domníval, že je to jenom jakýsi živočich. Ale je to tohle. Bylo ho vidět na projekční ploše. Je už dost veliký, ale zatím je ještě možné ho dostat pryč."

Takže, pokud máte aspoň trochu rádi podivnosti a nelogičnosti, tak si to prostě přečtěte! Je to milé, absurdní, zarážející, někdy děsivé. Ale taky dobře čitelné, čímž myslím jak jazyk, tak i to, co je schováno mezi řádky. Opravdu hodnotná kniha a nevšední literární zážitek.

Boris Vian - Pěna dní

2 komentáře:

  1. Celou tuto recenzi jsi napsala tak dokonale! Knihu jsem dočetla před pár dny a mám z ní úplně stejné pocity! Byl to neuvěřitelný literární zážitek a hrozně moc neobvyklý, na který rozhodně nikdy nezapomenu! :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. No je to prostě tak, výborná klasika. Děkuju. 😊

      Vymazat