pondělí 21. listopadu 2016

Dívka z Islandu

Někdy je až k neuvěření, jaké tituly se dostanou do Levných knih. Jednak se tam dají najít klasiky ve starších vydáních, které se třeba jednotlivá nakladatelství snaží rozprodat, někdy zase knihy, které vážně za moc nestojí a tvoří tak jakýsi "odpad". Ovšem občas se tam naprosto nezaslouženě dostane i kousek, kterého je pro Levné knihy rozhodně škoda, a který by si zasloužil reklamu a místo v předních regálech klasických knihkupectví, aby ho tam objevilo co nejvíc čtenářů. To je právě případ knihy Agnes australské autorky Hannah Kentové.


Příběh Agnes se odehrává na Islandu v 19. století. Pokud se taky ptáte, proč australská autorka píše zrovna o tomto chladném ostrově, odpověď je jednoduchá. Už jako teenagerka totiž Hannah Kentová navštívila Island v rámci výměnného pobytu Rotary Exchange, kdy také poprvé slyšela příběh Agnes Magnúsdóttir. (Hrozně se mi líbí pro nás neobvyklý patronymický systém, kterým se islandská příjmení tvoří, a vždycky když nějaké takové vidím, vzpomenu si na knihu Hruškadóttir Jany Šrámkové, kde jsem se s tím, myslím, setkala poprvé.)

Kentová vypráví příběh inspirovaný skutečnou postavou Agnes, která se stala posledním člověkem popraveným na Islandu. Vzadu v knize autorka popisuje, jakým způsobem zjišťovala informace o této události, co v její verzi příběhu z těchto informací vychází a co je naopak čistě z její hlavy. Samozřejmě, že tento skutečný původ dodává příběhu na atraktivitě, ale i bez ohledu na něj je to opravdu výborný, mrazivý a poutavý román, který mě velmi zasáhl.

Vypráví o ženě, jež je (spolu s dvěma dalšími lidmi) souzena za brutální vraždu svého zaměstnavatele a milence. Než zazní definitivní rozsudek, který by ji poslal na smrt, je nutné někde obviněnou držet, a tak se Agnes dostává na izolovanou farmu rodiny okresního četníka. Jak ubíhá čas, jednotliví členové rodiny (a taky čtenář) si k Agnes vytváří jakýsi vztah. Přitom se postupně dozvídají příběh jejího života od raného mládí až po údajně spáchaný zločin, a zažívají s ní spoustu každodenních i neobvyklých situací, což je ve vytváření tohoto vztahu samozřejmě ovlivňuje. Ukazuje se, že nic nemusí být tak jednoznačné, jak se na začátku zdá.


Veškeré informace se čtenář dozvídá rozmanitými způsoby, někdy nám vypráví sama Agnes, jindy jednotliví členové rodiny, u nichž bydlí, jindy zase farář, který má za úkol smířit Agnes s jejími činy a se smrtí. To je ještě doplněno nejrůznějšími listinami a dopisy, které o záležitosti pojednávají. Všechny tyto poznámky tvoří zajímavou a čtivou mozaiku, která čtenáři nabízí mnoho úhlů, jimiž jde na případ a osobu Agnes nahlížet, aby si na celou věc mohl vytvořit názor sám. Aby si každý čtenář sám v sobě ujasnil, čeho se vlastně Agnes dopustila.

Kromě samotného vcelku komplikovaného případu, výborné psychologie postav a popisu mezilidských vztahů, předsudků a předčasných odsouzení je možné sledovat islandskou krajinu a počasí, způsob života a hospodaření, stav gramotnosti atd., začátkem 19. století. Je to zkrátka kniha, která dá člověku opravdu mnoho, od poutavého a napínavého příběhu, přes přínosné všeobecné a historické znalosti, až po záminku zamyslet se všeobecně nad lidstvím, nad činy, jež jsme schopni páchat a nad pochopením, které (ne)máme pro druhé. Dostala se mi opravdu pod kůži a jen tak na ni nezapomenu. Doporučuji úplně každému, bez rozdílu pohlaví a věku. :)

Hannah Kent - Agnes

4 komentáře:

 1. Hezká recenze na úžasnou knížku. Agnes jsem četla před nedávnem a ohromně se mi líbila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, je to kniha, která asi nemůže nemít úspěch. 😊

   Vymazat
 2. Díky, navnadilo mě to k přečtení, už je v seznamu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem šťastná, rozhodně stojí za to! :)

   Vymazat