sobota 28. ledna 2017

Itálie

Elena Ferrante - jedna z největších záhad a literárních mystifikací současné evropské literatury?
Elena Ferrante - autorka (nebo autor) několika v posledních desetiletích vydaných a oceňovaných děl, která zásadně nedává rozhovory, nepřebírá ceny nebo jinak nevystupuje na veřejnosti. Ať už se ale pod pseudonymem skrývá kdokoli, rozhodně pro literární scénu stvořil něco velkého a okouzlujícího. Svědčí o tom nadšené kritiky, překlady a počet prodaných výtisků nejen v Evropě a Americe, ale například také v Číně nebo Indii, a v neposlední řadě zařazení mezi nejlepší italské autory současnosti.
Takže k jádru sdělení: V nakladetelství Prostor u nás konečně vychází tetralogie Geniální přítelkyně osoby vydávající pod jménem Elena Ferrante.


Zatím vyšel koncem minulého roku první díl, který se jmenuje stejně jako celá série - Geniální přítelkyně. A přesně jak název napovídá, popisuje počátek přátelství dvou holčiček, mezi nimiž se vytváří velice zvláštní vztah. Vypravěčkou celé série je Elena, na začátku ještě opravdu malé děvče, které se svou nejbližší rodinou vyrůstá v 50. letech 20. století v periferní chudé čtvrti v Neapoli. Ve svém vyprávění zaznamenává neuvěřitelnou atmosféru toho místa, všímá si dětskýma očima vzájemných vztahů v rodinách, mezi sousedy i cizími lidmi, s nimiž přichází do styku, vykresluje způsob života, politické názory, práci, zvyklosti, hrubost a násilí, které tam panuje. Vlivem prostředí Elena příliš brzy dospívá a přemýšlí nad věcmi, které by ještě vůbec řešit neměla. V té stejné ulici ale žije také stejně stará Lila, dívka, která Elenu naprosto okouzlí a ve všem si ji podmaní. Dívky spolu chodí do školy, postupně se začnou seznamovat a vytvoří se mezi nimi ono zvláštní pouto.

Elena a Lila jsou tolik rozdílné. Lila je výrazná osobnost, na oko se tváří, že jí na ničem nezáleží, vlastně je už od mala jaksi zahořklá. ale přesto je v ní toho tolik. Vždycky si dokáže každého získat na svou stranu, je emotivní, drzá a impulzivní, ale nadprůměrně inteligentní. Elena je naopak spíše nevýrazná, často se raději drží zpátky, přesto bojuje se svou stydlivostí a je docela oblíbená, chytrá a neproblémová. A tak se začne boj mezi dívkami, na jedné straně nejlepšími přítelkyněmi, které by pro sebe udělaly všechno, které se ale přitom neustále snaží předběhnout jedna druhou naprosto ve všem - ve škole, v kráse, ve vztazích.

Autorčin styl je velmi klasický, nejde o žádné experimenty, je to docela hutné vyprávění událostí tak, jako by se opravdu staly. Některé jsou velmi šokující a pobuřující, některé nepodstatné, pomalé, každodenní, všechny ale vytváří dokonalý obraz chudé italské čtvrti se vším, co byste v ní čekali a co byste si v ní přáli najít. Při čtení se vám v hlavě budují polorozpadlé domy, neudržované, sluncem vyhřáté ulice, postavy s italským temperamentem a vyprávěné události, jako byste právě sledovali starý italský film (také se podle tetralogie chystá seriál).

Je to kniha, která hrozně autenticky popisuje pro nás zcela jiný způsob života - snový a krutý zároveň. První díl končí vlastně uprostřed dění, právě když je dívkám asi šestnáct let, takže už netrpělivě čekám na pokračování (Příběh nového jména), abych se znova mohla vrátit do toho chudého a drsného, ale kouzelného světa plného slunce. Jedná se o opravdu kvalitní literaturu, o které se, myslím, bude mluvit ještě dlouho. Už teď řadím k nejlepšímu čtení za rok 2017. :-)

Elena Ferrante - Geniální přítelkyně

4 komentáře:

 1. Výborná recenze! :)
  O knize jsem vůbec nic nevěděla. Zahlédla jsem ji vždy na fotkách na Instagramu, ale nikdy jsem o ní nic nečetla. Je už jasné, že si ji musím na sto procent koupit a ten další díl také. Děkuji za další tip na knížku a měj krásný víkend. :)
  Reading With Lucy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, to mám opravdu radost. Snad tě nezklame. 😊

   Vymazat