sobota 30. prosince 2017

Klavírní koncert

Tak jsem tady zase s jedním tipem na thriller. Jmenuje se Dokonalá, vyšel v prosinci u Knižního klubu a napsala ho Gilly Macmillanová, autorka Spálené oblohy (thrilleru, který vyšel v češtině v minulém roce). Nalákal mě na něj hlavně popis hlavní hrdinky - jde totiž o náctiletou dívku Zoe, která má IQ 160 a veškerý svůj čas poctivě věnuje hře na klavír, což je činnost, která jí jde naprosto skvěle. Nicméně čtenář má brzy zjistit, že před pár lety tahle dokonalá dívka zavinila autonehodu. Řídila ve čtrnácti letech - opilá. V současnosti ovšem dojde k další tragédii: její matku naleznou mrtvou. No nezní vám to zajímavě? Mně tedy ano, bohužel jsem ale byla v některých aspektech z knihy trochu zklamaná. Proč?Hlavní osa příběhu se odehrává během dvou dnů. Z pozvánky na začátku knihy se dočítáme, že naše hlavní hrdinka Zoe bude mít v onen den, kdy děj začíná, klavírní koncert. Spolu s ní má vystoupit ještě Lucas - její nevlastní bratr. Z vyprávění brzy pochopíme, že jejich rodinka (Zoe a její matka Marie, Lucas a jeho otec Chris) působí velmi spořádaným dojmem. Koncert tedy v poklidu začne, jenže co se nestane - do kostela vtrhne muž, udělá scénu a akce musí být přerušena. Jde totiž o muže, který má něco společného se Zoeinou minulostí - je otcem dívky, kterou Zoe "zabila" při autonehodě. Ve vzpomínkách se tedy začneme vracet o několik let dříve a postupně se dozvídáme všechno o dni, kdy k nehodě došlo, a také o všech následcích, které si dívka i celá její rodina musí od té doby nést. Jenže ještě v den koncertu najdou Marii mrtvou!

Nejprve musím zdůraznit úžasnou čtivost románu. Vyprávěno je v kraťoučkých kapitolách z pohledu několika postav, čtenář má tedy možnost nahlédnout na současnou i minulou katastrofu z několika úhlů, což je podle mého názoru vždycky osvěžující a čtenáři to v mnohém "ulehčuje práci" a rozšiřuje obzor. Navíc v knize nejsou žádná výrazná hluchá místa, není to tak, že byste se prvních sto stran nudili. Informace jsou dávkovány postupně a ve správné míře. 

Zajímavá mi přišla také psychologie postav, i když je v knize jedna hlavní hrdinka, ani ostatní nejsou zanedbané a ploché. Autorka zajímavě zpracovává téma viny, kterou si v sobě postavy musí nést, a ztráty - ať už ztráty blízkého člověka, sebevědomí, nebo ztráty možnosti na "normální" život. Také se v románu dočteme o mnohých podobách týrání: od domácího násilí po šikanu mezi mladými, od slovního napadání po fyzické útoky.

Jak už jsem řekla, co mě dopředu nejvíce zaujalo, byla originální hlavní hrdinka. Zdálo se mi, že to bude konečně něco jiného. Žádná psychicky narušená alkoholička, ale mladá geniální dívka - a takovou postavu jsem v Dokonalé samozřejmě taky dostala. Nicméně přišlo mi, že její předem deklarované a opakovaně zdůrazňované schopnosti a vlastnosti zůstaly nevytěženy. Čekala jsem, že s dívčinou genialitou bude více souviset celá zápletka (když také vezmeme v potaz, že se román jmenuje Dokonalá), v podstatě ale její vysoké IQ ovlivňovalo pouze její schopnosti ve hře na klavír - a bohužel, zdá se mi, že ani té hudby v románu moc nebylo. To mi bylo opravdu líto a řekla bych, že se hrdinčina genialita dala v zápletce lépe využít.

Ještě by se našlo pár drobností, které mi připadaly nedotažené, to bych se ale musela dopustit spoilerů, kdybych o nich chtěla psát. Některé postavy a drobné zápletky v příběhu mohly dostat více prostoru, nebo by je naopak bylo možné vynechat, protože působily trochu samoúčelně. Na druhou stranu musím uznat, že díky těmto drobnostem všechno působilo reálně, jako běžný uvěřitelný život se vším všudy. Taky musím podotknout, že se vlastně v celém příběhu nestane nic, co byste nečekali, pokud máte žánr trochu načtený, nebo co by vás šokovalo. Ale - i přes tyhle moje subjektivní negativní poznatky mě celý příběh opravdu bavil.

Za hlavní přednost knihy tedy považuji její čtivost a zajímavé prostředí. Na druhou stranu mi vadilo, že to, co se v anotaci slibuje a co mě především nalákalo, nedostalo v příběhu tolik prostoru, kolik by si zasloužilo, protože jde o opravdu výborný námět. Každopádně: milovníkům thrillerů Dokonalá rozhodně nesmí chybět, doporučuju ji ale i tomu, kdo má z thrillerů strach kvůli nechutným popisům krvavých scén a podobně. To v románu absentuje, všechno se nese spíše v poklidnější vlně vzpomínek a důležitější než způsob provedení vraždy je zde stránka psychologická. Dokonalá ve výsledku určitě patří k těm lepším thrillerům za letošek! Krásně jsem si u ní přes Vánoce odpočinula, takže pokud toužíte po tom samém, běžte do ní! :-)
Prokliknout se k ní můžete zde.


6 komentářů:

 1. Tý jo, doteď jsem o knize neslyšela, ale dle tvé recenze (mimochodem, skvělá recenze!) mám pocit, že bych ji měla dopsat na seznam knižních přání. :-) Patřím právě k těm thrillerovým milovníkům. Díky za tip! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda. 🙂 Doufám, že se bude líbit! 😉

   Vymazat
 2. Knížku mám nově ve své čtečce a už se nemůžu dočkat, až přijde na řadu ke čtení. Skvělá recenze.
  BLOG: Svět nad hlavou

  OdpovědětVymazat
 3. Super recenze a ty fotky jsou povedené :)

  OdpovědětVymazat