sobota 6. ledna 2018

Nová a opět výborná Soukupová

Tak už je to konečně tady! Jedna z nejoblíbenějších a nejoceňovanějších českých autorek současnosti Petra Soukupová v prosinci vydala novou knihu pro dospělé s názvem Nejlepší pro všechny. Její poslední román Pod sněhem vyšel na jaře roku 2015, takže věřím, že všichni, kdo její knihy milují, už na další netrpělivě čekali. Letos na podzim navíc u Hostu vyšla její kniha pro děti Kdo zabil Snížka? - a s ní informace, že v prosinci bude k dostání román pro dospělé, který s touto krásnou dětskou záležitostí dějově souvisí. Co na Snížka i novinku pro dospělé říkám?


Kdo zabil Snížka? jsem si brzo po vydání půjčila v knihovně a rychle ji přečetla, ovšem grafickou stránkou a ilustracemi Terezy Ščerbové jsem se kochala ještě dlouho poté. Žádný příběh pro děti jsem od Soukupové zatím nečetla, takže mě (ne)překvapilo, nakolik si autorka i v tomto druhu literatury dokáže zachovat svůj styl a typickou atmosféru, nakolik opět dokázala vystihnout dětský pohled na svět. Příběh o Snížkovi má detektivní zápletku, odehrává se na venkově, je velmi nenásilně poučný a hodně akční, přesto celkem drsný (je doporučený pro děti 9+), rozhodně bych dobře zvážila, než bych ho dala dítěti kolem deseti let přečíst. Dospělým čtenářům zato Snížka vřele doporučuji, i když je určen dětem - pokud máte autorčin styl a příběhy rádi, určitě se vám bude líbit.

Navázat na tento příběh pro děti a tentokrát stejné postavy i časoprostor zobrazit primárně pro dospělého (nebo v opačném pořadí, jestliže Nejlepší pro všechny vznikalo dříve), mi přišlo jako dobrý nápad. Proč námět nevytěžit a nevyužít toho, že se stejné události dají zobrazit z několika pohledů - a zdůraznit tak, že každý má svůj život, řeší své problémy, a má tak třeba úplně jiný přístup k věci? Umožnilo to ukázat, jak se někdy můžou zdánlivě nesouvisející příhody a životy ovlivnit. Ale nebojte, román se zdaleka netýká pouze toho, co se řeší ve Snížkovi.

Tři vypravěči, tři životní momenty - babička Eva, matka Hana a syn Viktor. Všichni tři mají občas pocit, že ví, co je pro ostatní nejlepší, a že jejich pravda je ta nejpravdivější. Viktor jediný vypráví v ich-formě a tak má čtenář šanci přiblížit se mu nejvíc, navíc autorka jako obvykle vyprávění přizpůsobila jeho věku tak, aby to působilo co nejautentičtěji. Je to autorčina typická dětská postava - tak trochu rozmazlený spratek, který dostane, o co si řekne, a ničeho si neváží. Jelikož ho Hana vychovává sama a chce se taky chvíli věnovat kariéře - je totiž herečka - dohodne se po dalším Viktorově průšvihu se svou matkou Evou, že se od Hanky z Prahy odstěhuje na venkov k babičce. Tím Hana vyřeší dva problémy naráz. Kromě Viktora taky matčinu samotu, protože čerstvě ovdověla a žije ve velkém domě se zahradou. To ovšem Viktora zdrtí a dost naštve: v Praze má kamarády, školu, počítač s dobrým připojením na internet.. no a taky mámu, přece. Co na vesnici? Jak bude s babičkou, za kterou už moc nejezdí, vycházet? Jestli se mu nepodaří poskládat počítač a nepůjde mu internet, asi to nepřežije..

Nicméně stane se to přesně podle plánu a my můžeme pozorovat, jak si Viktor na vesnici zvyká, co přitom prožívá Hanka, která ho nade všechno miluje, a jak celou situaci zvládá babička Eva. Čtenář bude svědkem mnoha hádek, naštvání a usmíření, Viktorových dobrodružství a průšvihů, Hančiných milostných vztahů, Eviných problémů s domem a výchovou Viktora.

Soukupová už tradičně přišla s typicky českými postavami, brilantně psychologicky vystiženými. Autorka dokáže jako nikdo jiný autenticky zobrazit rozmazlené dítě, rodinné vztahy a problémy s nimi související, zlo a sobectví, které se chtě nechtě občas (nebo i častěji) vynoří v každém z nás. Neslušné chování a špatné lidské vlastnosti spisovatelka často záměrně dotahuje do extrému, aby je zdůraznila - musím ale říct, že v posledním románu Pod sněhem už toho bylo přes míru i na mě. V Nejlepší pro všechny, zdá se mi, toho všeho naopak bylo tak akorát a sem tam dokonce vynikly i dobré stránky některých postav. Autorčin styl se nijak nezměnil, stále jde o stejné, úsporně stavěné a úderné věty. Řekla bych, že stylisticky to Soukupová dotáhla k dokonalosti.

V kontextu autorčiny románové tvorby hodnotím Nejlepší pro všechny spolu se Zmizet jako nejvydařenější. Jak jsem se do knihy začetla, nemohla jsem přestat. S dějem se stupňovala úzkost a poslední třetina mi nedala vydechnout, bylo to tak trochu psychologické drama. Opět mě dostalo, jak působivě se spisovatelce povedlo vystihnout rodinné komplexy, život dítěte, bezmoc rodičů nad vlastmími dětmi a stejně tak bezmoc dětí. Hrozně moc doporučuji ke čtení, dávám pět hvězdiček a označuji za další velkou událost na české literární scéně.
Knihu najdete zde.


2 komentáře:

  1. Děkuji za tento úžasný článek. Od Soukupové jsem zatím nic nečetla, stále se k tomu chystám, ale Tys mě právě přesvědčila, že tak musím učinit ihned. Moc díky! :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuju za milý komentář, Kristýnko. Doufám, že tě Soukupová bude bavit. :-)

      Vymazat