středa 14. března 2018

Spletitá detektivka ze severu Čech

O Velkém knižním čtvrtku už jsem psala v jednom z minulých článků. Zmiňovala jsem, že kromě posledního dílu Geniálné přítelkyně se taky moc těším na jednu českou detektivku, což je poměrně zvláštní, protože obvykle mi moc krimi románů od českých autorů rukama neprojde. Tenhle konkrétní mě ovšem primárně nezaujal svým žánrem, nýbrž autorem. Mluvím o románu Sestra smrt Daniela Petra, který už byl jednou za svůj román Straka na šibenici nominován na Magnesii Literu i Cenu Josefa Škvoreckého. Díky nakladatelství Host, u něhož kniha vychází, jsem měla možnost přečíst Sestru smrt ještě před oficiálním vydáním, tak vám o ní přináším zprávu, abyste věděli, jestli stojí za to se po ní podívat. 


Daniel Petr se proslavil kritiky oceňovaným románem Straka na šibenici, který se věnuje závažným tématům jako jsou traumata z dětství nebo alkoholismus. Může se proto zdát překvapivé, že se pustil do žánru krimi. Sám autor se k tomu vyjadřuje v rozhovoru, kde píše o tom, jak nepřirozené a nepřínosné mu přijde rozdělovat literaturu na tu čistě uměleckou na jedné straně a "okrajové" žánry na straně druhé. S tímto autorovým komentářem naprosto souhlasím a to, že napsal "severskou krimi ze severu Čech", mi mimo jiné přijde jako skvělá příležitost, jak by se skrze její četbu mohlo více čtenářů dostat k současné české tvorbě, kterou mám sama tolik ráda. Bohužel všichni víme, kolik lidí ji zatvrzele odmítá číst vlastně třeba jen proto, že je česká (=nudná).. Doufám tedy, že se Sestra smrt dostane k co nejvíce čtenářům - díky oblíbenosti žánru třeba i k těm, kteří českou "uměleckou" tvorbu z neznámých důvodů odmítají a kteří by pak třeba mohli zatoužit po autorových ostatních knihách - a knihách dalších a dalších českých autorů.. co? :-)

Nicméně abych se dostala ke knize: ať už se na žánrová dělení díváme jakkoli, bylo bezesporu zajímavé pozorovat, jak si Petr s detektivní zápletkou poradil. Asi vám můžu prozradit rovnou, že to podle mě zvládl naprosto skvěle. Je těžké popsat vám, jak autor celý příběh vypravěčsky vystavěl, s jakou záhadou přišel, co se postupně začalo vyjasňovat a k čemu celá zápletka vedla, aniž bych napsala spoilery. Nicméně stejně se o to pokusím, protože jinak byste si mohli myslet, že jde o nějakou obyčejnou nudnou detektivku bez nápadu a bez akce. Tak abyste si nemysleli. :-) Na začátek musím připomenout, že se Petr při psaní lehce inspiroval skutečnou událostí, což dává celému příběhu takový zvláštní (reálnější a závažnější) nádech.

Za "severskou krimi ze severu Čech" je kniha na obálce označena proto, že se odehrává v nejsevernějším cípu České republiky, v okolí města Rumburk, odkud sám autor pochází a kam své příběhy situuje. (Už dávno se stalo takovým hezkým českým zvykem, že někteří spisovatelé zasazují své příběhy do té oblasti republiky, kterou sami výborně znají, protože tam vyrůstali a třeba žijí dodnes. Ze současných autorů tady musím připomenout Jiřího Hájíčka ve spojitosti s krásným Jihočeským krajem.) Nejde ale jen o umístění - severským detektivkám se Sestra smrt přibližuje i ledovým počasím a závějemi sněhu, zápletkou a drsností užívaných praktik, z nichž vám běhá mráz po zádech, a v neposlední řadě postavami. Ty jsou většinou velmi uzavřené, žijí si své osamělé životy a nechávají svůj život determinovat prostředím, v němž více či méně dobrovolně uvízly. Postavy se v příběhu vydávají do mrazivé noci, aby vyřešily své problémy nebo následovaly blízké, a bojují v závějích a mrazu o život. Je to zkrátka a dobře přesně tak mrazivé a drsné, jak byste od severské krimi čekali - počasím i dějem.

Autor vystavěl postavu hlavního vyšetřovatele Václava Rákose celkem tradičně: inteligentní a bystrý muž ve středních letech, uznávaný kriminalista s fůrou zkušeností, kterého respektuje šéf i podřízení, přesto je v určitém smyslu problémový a často jedná na vlastní pěst. Ten se v úvodu knihy tajně zabývá případem zdravotní sestry, která byla obviněna z šesti vražd (ano, hned na začátku máme šest vražd a u šestky to s mrtvolami ani omylem nekončí). Rákos má pocit, že tyhle vraždy nějak souvisí s jiným případem, který byl vyšetřen jako přirozené úmrtí. V okamžiku, kdy se snaží rozlousknout to, co mu nedá spát - a zároveň se ocitá v zapeklité rodinné a vztahové situaci (soukromá rovina nemohla pro odlehčení a zlidštění vyšetřovatel chybět), dojde v okolí k jiné brutální vraždě (tady musím podotknout, že i když se v celé knize objevují násilné až nelidské praktiky, není to nikdy popsané nijak zvlášť nechutně a do detailů). Následuje podrobné vyšetřování, které tvoří výslechy, ale častěji akční scény v terénu. Vyšetřování kriminalisty zavede do minulosti, zahraničí i do podsvětí - přijdou totiž na stopu mafii, půjde o peníze, úplatky, znásilnění, masové vraždy z minulosti.. Prostě se v knize setkáte s kde čím.

Daniel Petr napsal výborný krimi román s prvky thrilleru se sympatickou hlavní postavou vyšetřovatele. Celý případ je úžasně zamotaný, a i když se vám ze začátku může zápletka jevit nudně nebo vás nechytne první kapitola, vydržte a postupně pochopíte. Nejde jen o to, kdo koho zabil a proč, román má přesah a otevře vám zase trochu víc oči co se evropské historie a některých vládních praktik týká, což jsou témata, o kterých je potřeba psát (i když musíme mít na paměti, že jde o fikci). Pokud milujete uzavřené konce (které tedy k detektivkám bezesporu patří), tohle je něco pro vás. Nakonec do sebe všechno perfektně zapadne do nejmenších detailů, vyřeší se každá nevyjasněná okolnost z minulosti, dostanete zkrátka odpověď úplně na všechno.

Kdyby se autor někdy rozhodl pokračovat v psaní a udělat z osamělého románu sérii (jak jsme zvyklí u severských autorů), k přečtení dalšího dílu bych se nenechala dlouho přemlouvat. Sestra smrt je přesně ten typ románu, do kterého se začtete, a pak už nemůžete přestat na případ myslet. Čekají vás krátké kapitoly, které jsou vždy na začátku přesně místně a časově určeny, takže není těžké se ve vyprávění orientovat. U románu vás asi neudrží jednoduchý a prvoplánově čtivý styl psaní, ale jeho téma a napínavost rozhodně ano.

Sestru smrt najdete tady. Připomínám, že 15. března na Velký knižní čtvrtek najdete všechny vycházející tituly ve vybraných knihkupectvích se slevou - na seznam koukněte tady


2 komentáře:

  1. Nevím proč, ale měla jsem vždy českou literaturu zafixovanou jako nezajímavou. Možná to udělala povinná četba na základní škole. Ale poslední dobou začínám zjišťovat, že mě baví. Například jsem si zamilovala Karla Čapka. Dále jsem také četla Kaziměsty od Martina Bečana, což byla kniha, k níž nemůžu žádnou jinou porovnat. A tento týden jsem přečetla sci-fi od slovenské autorky a úplně mě to pohltilo. Takže Sestru smrt si rozhodně nenechám ujít a děkuji za tip :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Noo tak to mám asi tak největší radost na světě - Vždycky, když mi někdo řekne, že si našel vztah k české literatuře! To je bezva a doufám, že si najdeš autory, kteří tě budou bavit! Děkuju za super komentář. :-)

      Vymazat