neděle 15. dubna 2018

Další skvěle podaný příběh E. Lockhart

Koncem března u nás po třech letech vyšel druhý román spisovatelky s pseudonymem E. Lockhart Nesvá. První autorčina kniha, kterou nakladatelství Host vydalo, se jmenovala Ostrov lhářů a řekla bych, že nejvíc ji proslavil pověstný popisek na obálce: "Přečtěte si to. A jestli se vás někdo zeptá, jak to skončí, prostě lžete." V obou těchto knihách vystupují teenageři, takže se dají zařadit do YA kategorie, ale určitě potěší i dospělého. Víc než o věk jde spíše o to, co budete od příběhů očekávat.Ostrov lhářů
Emily Jenkins (E. Lockhart) je američanka,  pochází z NY, vystudovala anglickou literaturu a věnuje se výhradně psaní, které také vyučuje. Nesvá a Ostrov lhářů zdaleka nejsou všechna její díla, napsala několik YA románů i knih pro děti, takže doufám, že Host časem vydá i některé její další tituly! Ostrov lhářů vnímám jako vyloženě letní knihu. Odehrává se během hlavních prázdnin na odlehlém ostrově, který celý vlastní bohatá rodina. Vypráví příběh dívky, jež od počátku působí zvláštně zmateně a rozrušeně. Ta tráví léto na ostrově se svými třemi kamarády, které každoročně potkává pouze v letních měsících na tomto odlehlém ostrově. Užívají si společně léto, zažívají dobrodružství i klidné chvíle, řeší svá přátelství a taky trochu lásku, jenže... Brzo poznáte, že něco zkrátka není úplně v pořádku.

Další zvláštní hrdinka
Kniha Nesvá opět pojednává o zvláštní hlavní hrdince. Jmenuje se Jule a prožívá celkem dobrodružný život. Cestuje, bydlí po hotelech, utrácí peníze, posiluje, plave, nakupuje knihy, oblečení i kosmetiku a není ničím a nikým vázaná. Dokonalá svoboda, řekli byste si možná. Ale nic není tak snadné, jak to vypadá. Postupně ucítíte, že hrdinka není spolehlivý vypravěč a že pod povrchem vyprávění bublá něco navenek nerozpoznatelného, ale zjevně velmi špatného. Vracíte se v čase - tu o týden, tu o tři měsíce, pak zase jen o pár hodin. To abyste pochopili, JAK a PROČ. Protože CO už stejně dávno podvědomě tušíte. To ale neznamená, že by vás to ušetřilo pocitu zděšení z některých podrobně vylíčených a šokujících scén.

Atmosféra knih
Nesvá má s Ostrovem lhářů mnoho společného. Všechno to, co se mi na prvním románu tolik líbilo, jsem našla i v druhém. Především tu skvělou atmosféru, kterou umí autorka ve svých příbězích vytvořit. E. Lockhart je naprosto brilantní vypravěčka, její schopnost vytvořit zvláštní charaktery postav, které nejsou úplně v pořádku, postupně odhalovat informace, které už čtenář stejně tuší, ale především vykouzlit tu mnou tolik opěvovanou atmosféru, to všechno jí můžeme tiše závidět. Právě atmosféra její knihy velmi odlišuje od ostatních, jinak třeba příběhově podobných. Ta vám pomůže vnímat a prožívat příběh úplně jinak, mnohem intenzivněji. 

Trochu něco jiného
Moc se mi líbí, že autorka píše pro mladší čtenáře a její knihy tak zahrnují i milostné vztahy mezi mladými postavami, ale nikdy to není trapné, tuctové či plné klišé, jak už tomu často v YA románech bývá. Působí to mnohem.. já vlastně přesně nevím, zkrátka zajímavěji a naléhavěji - a to mě z pohledu staršího čtenáře mnohem víc vyhovuje. Postavy neustále s kamarádkami neřeší, nakolik se asi někomu líbí, kdo se líbí jim a co by teď měly nebo neměly udělat. Zažívají komplikovanější (a divnější) vztahy a řeší především samy sebe - snaží se přijít na způsob, jak žít a zbavit se minulosti, jak se nemuset neustále namáhavě přetvařovat, jak úlevné by bylo být k ostatním upřímný a v čem najít sebe i smysl vlastního bytí.

Promyšlený způsob vyprávění
Nesvá mě bavila a fascinovala promyšleným způsobem vyprávění, kdy se autorka v kapitolách postupně vrací v čase, aniž by někdy řekla příliš. Také obě hlavní dívčí postavy (a jejich vztah) byly zajímavé. Přesto jsem se v závěru neubránila mírnému zklamání, jak jednoduchý vlastně Julin příběh byl. Celý příběh tedy stojí právě na zmíněném způsobu vyprávění a netradiční atmosféře, kterou umí autorka vytvořit, a na několika šokujících, syrových a do podrobností popsaných scénách. To mně osobně bohatě stačí, abych si autorčiny knihy zamilovala, a pokud jí vyjde v češtině další kniha, zase se na ni budu hrozně těšit a zase si ji nadšeně přečtu. Věřím ale, že to nemusí vyhovovat každému. Už Ostrov lhářů se setkal s dost rozporuplnými reakcemi - někdo byl nadšený a pro jiného to byla nuda. Věřím, že hodnocení Nesvé dopadne dosti podobně. Obě knihy mají jednoduchou zápletku, která by sama o sobě asi tolik nebavila, obě jsou ale podané s bravurou. V Nesvé kromě psychologie hraje také mnohem větší roli násilí a fyzično. V závěru knihy autorka líčí, co ji k napsání inspirovalo, a vy v tom ty vzory nakonec poznáte a pochopíte.

Pokud se vám líbil Ostrov lhářů, Nesvá vás uspokojí stejně tak. Nesvá je zkrátka pro všechny, co mají rádi dobře napsané knihy plné napětí. Koupit si ji můžete třeba přímo na stránkách Hostu. A dočetla jsem se, že by podle knihy měl vzniknout film, což by byla určitě pecka!


3 komentáře:

  1. Od autorky jsem nic nečetla, ale obě knihy vypadají zajímavě :)

    OdpovědětVymazat
  2. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

    Výměna kdekoli Váš čas je drahý. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

    Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

    OdpovědětVymazat