neděle 22. dubna 2018

Nový příběh Becky Albertalli

Becky Albertalli u nás mezi mladší částí čtenářů v současnosti poutá hodně pozornosti a sklízí mnohé úspěchy. Loni u Yoli vyšla její kniha Probuzení Simona Spiera, kterou si spousta čtenářů oblíbila a která se stala jednou z nejprodávanějších Yoli knih. Příběh o Simonovi navíc zfilmoval režisér Greg Berlanti a snímek pojmenoval Love, Simon. V USA je tento film k vidění od března, do České republiky se dostane až v červnu. Letos u nás ale zároveň vychází druhá autorčina kniha s názvem Podělaným navrch, takže si fanoušci Simona můžou čekání na film zkrátit ve společnosti dalších autorčiných postav. Tak se pojďme mrknout na to, jaký román Podělaným navrch je. 


Probuzení Simona Spiera
Becky Albertalli je Američanka, která se dříve živila jako psycholožka se specializací na mladé lidi, po narození svých synů se na mateřské začala věnovat psaní knih, cílová skupina ale zůstala stejná. Probuzení Simona Spiera je její prvotina z roku 2015, za níž se dočkala úspěchu u čtenářů i ocenění za nejlepší debut pro mladé čtenáře. Upřímně se tomuto ocenění vůbec nedivím. Autorka se ve svých knihách věnuje LGBT tématice - řekla bych, že stojí na počátku současné populární vlny young adult literatury s tímto tématem. Román se věnuje tomu, jak je někdy těžké (obzvlášť v pubertě) ujasnit si svou orientaci, přiznat ji sám sobě, ale především rodině, přátelům a nakonec široké veřejnosti. Celý proces provází strach, že se setkáte s nepochopením, zklamáním nebo dokonce zavržením, pocity osamělosti, nejistoty a třeba i opovržení sebou samým. A právě k odstranění těchto strachů podobné knihy přispívají a říkají: nebojte se být sami sebou, mějte pochopení pro druhé, neodsuzujte. Simona doporučuji, začátkem května vyjde s filmovou obálkou, předprodej už je v plném proudu! 

Obyčejná rodinka?
Ani v Podělaným navrch se LGBT tématice autorka nevyhnula. Hlavní roli zde hraje jedna milá rodinka: Patty a Nadine, které spolu vychovávají malého Xaviera, ale v centru dění jsou především jejich sedmnáctiletá dvojčata Molly a Cassie. Cassie je společenská, zábavná, odvázaná a líbí se jí holky. Molly zas holky vůbec nezajímají, lehce se dokáže zamilovat, je ale trošku uzavřenější, svázaná obavami a komplexy, protože jak sama o sobě říká, má pár kilo navíc. Dvojčata mají  mezi sebou skvělý vztah,tráví spolu většinu času, jejich matky je vychovávají velmi svobodně a ve všem je podporují. Na začátku knihy se ocitáme v klubu, kde se holky seznámí se sympatickou partou kamarádů. Cassie se snaží Molly přesvědčit, aby už zahodila svoje zábrany a slíbí, že ji najde přítele. 

Romantický příběh pro mladé
Podělaným navrch je lehký letní příběh o prvních láskách, které toho dokážou tolik změnit, o problémech mezi kamarády i sourozenci, o žárlivosti, empatii a pochopení. Jsou o lidech, kteří nemají nejmenší problém s názory druhých, ale i o těch, kteří všechno nepřijmou tak snadno. Je to kniha plná milých postav, které si zamilujete a které byste jistě chtěli potkat i v reálu, ty umí autorka vytvořit zkrátka skvěle. Vyprávění je především věnované Molly, která je částečně zakomplexovaná kvůli své postavě, částečně se ale má navzdory všemu ráda a nechce se měnit. Podvědomě chce jen najít někoho, kdo by ji měl rád takovou, jaká je - aby se tak i ona mohla líbit sama době. Bylo to hrozně milé čtení s milými postavami a mnohokrát jsem se při něm i zasmála. Co se ale zápletky, stylu vyprávění a příběhu vůbec týče, vesměs to byl bohužel průměr, který přečtete a zase na něj rychle zapomenete. Žádná výrazná událost, motiv či okolnost, nic, co by příběh ozvláštnilo a co by vám uvízlo v hlavě. Zkrátka fajn příběh, ale ve srovnání se skvělým Simonem (a nabídkou YA literatury nakladatelství Yoli vůbec) mi to bohužel přišlo průměrné a nevýrazné.

Cílová skupina
Rozhodně knihu doporučuji všem čtenářům, kteří mají rádi romantické příběhy a kteří věkově představují cílovou skupinu. Těm, co prožívají první nesmělé vztahy, lásky, silná přátelství a zklamání. Především pak těm, kteří mají pocit, že se něčím odlišují od většiny, bojují s vlastní nejistotou a bojí se k čemukoli odhodlat. Protože i když někdy přijde odmítnutí nebo zklamání, ono to k životu prostě patří. Vy čtenáři, kteří něco z výše uvedeného splňujete, budete určitě z knihy nadšení, slibuji. Starším čtenářům už by Mollyno prožívání a úvahy mohly místy lézt na nervy, protože zkrátka tvoří většinu vyprávění. O moc víc obsahově v knize nenajdete. Samozřejmě oceňuji přesah a všechna poselství, které kniha předává. Především: nesuďte, neodsuzujte a nechte brouka žít. :-)

Knížku s veselou barevnou obálkou, která vám ozdobí knihovnu, najdete přímo na stránkách Knižního klubu. Tam také najdete komplet obou autorčiných knih za skvělou cenu, mrkněte na to, pokud jste ještě nečetli ani jednu autorčinu knihu! 


4 komentáře:

  1. Hezká recenze :) Simona jsem četla nedávno a kniha se mi moc líbila :) Na tuto se také chystám :)

    OdpovědětVymazat
  2. Romantických knížkám moc neholduju, ale tady mě zaujal hned ten název :D možná si knížku taky přečtu :-)

    OdpovědětVymazat