čtvrtek 5. dubna 2018

Yoli

Už je to skoro měsíc, co se konala oslava 4. narozenin nakladatelství Yoli. Byla to bezva akce, sešlo se na ní spousta knižních blogerů a nadšenců, redaktorů z Yoli, ale taky autorů! Řeknu vám, že je to děsně fajn pocit seznámit se s člověkem, jehož knihu jste nedávno četli (Magdalena Mintová a její Falešný román), nebo potkat spisovatele, jehož kniha právě právě vyšla či vyjde za pár měsíců. Mluvím o Theo Addairovi, kterému vydalo Yoli román Muffin a čaj (můžete ho sledovat na jeho instagramu), o kterém vám chci dnes napsat. Theo svou knihu na oslavě i křtil a bylo moc milé vidět jeho radost. Dál jsem se také seznámila s Aničkou Musilovou, na jejíž román Černooká se můžeme těšit (a taky těšíme) v červnu. Anička je navíc hrozně milá slečna, můžete sledovat její krásný blog nebo instagram. Kromě Muffina a čaje jsme také dostali reading copy prvního dílu chystané série Neala Shustermana s názvem Smrtka, která oficiálně vyjde 13. 4. Tak si pojďte přečíst, jaké obě knihy, které jsme na akci dostali, jsou!Theo Addair - Muffin a čaj
Tenhle román pro náctileté mě hrozně mile překvapil. Je to jeden z mnoha titulů na současném trhu, který se zabývá LGBT tematikou - k tématu pro stejnou cílovou skupinu přispěl už třeba i velikán žánru John Green a velmi oblíbeným se stalo také Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli. Muffin a čaj ale není jen milostný příběh jako každý druhý bez čehokoli hlubšího, na který okamžitě po dočtení zapomenete. Předně je kniha napsaná tak mile, že vás zaručeně pohladí po duši, a obě postavy si prostě nemůžete nezamilovat - a to se jedná o autorovu prvotinu. No a také je v ní kromě romantické zápletky dvou chlapců naťuknuto několik dalších důležitých témat týkajících se mladých lidí. Nechci prozrazovat zbytečně moc, ale při čtení se setkáte s přetvářkou, šikanou i složitými rodinnými vztahy.
Možná by vás mohla rozčilovat inteligence a schopnosti jednoho z hlavních hrdinů, jeho genialita je totiž mírně dotažená do extrému a filozofické debaty působí uměle, nicméně pokud přivedou mladší čtenáře k úvahám o smyslu života či o zlu ve světě, nevidím na tom nakonec nic špatného. Co se týká toho, že knihu napsal český autor a odehrává se u nás - myslím, že kdyby v textu nebylo párkrát zmíněno nějaké to české město, vlastně bychom to ani nepoznali. Kvalitativně se Muffin a čaj rozhodně směle rovná zahraničním YA románům.
Pokud jste cílová skupina a nestačila vám jako důkaz ta záplava skvělých recenzí, která proletěla knižním světem, děláte chybu. Tohle vám prostě nemůže chybět. Nezbývá mi než popřát autorovi mnoho dalších podobně vydařených literárních počinů. Theo se v rozhovorech netají tím, že už uvažuje o další knize, takže se určitě máme na co těšit!

Neal Shusterman - Smrtka
Neala Shustermana můžete znát jako autora knihy Bez šance, která vyšla u Knižního klubu asi dva roky zpátky. Tentokrát vydává jeho nový text přímo nakladatelství Yoli - jedná se o první díl dystopické série pro YA s názvem Smrtka. Vyprávění čtenáře přenese do poloviny tohoto století - do doby, kdy už ví lidstvo VŠECHNO. Dokázali totiž vyvinout geniální systém, který vyhodnocuje a uchovává veškeré informace. Jsou známy léky na všechny nemoci a není už možné přirozeně zemřít. Tato premisa nutně vede k jedinému důsledku: Země je přelidněná a je nutné se určité části obyvatel zbavit, aby mohli přicházet na svět noví. Tak vznikl cech smrtek, který žije pro řešení tohoto problému.
Autor v sérii zpracovává celkem běžný dystopický motiv, vymyslel zajímavě fungující svět, do něhož zasadil páreček hlavních postav, kteří jsou obdaření mimořádným soucitem a schopnostmi, a proto musí čelit velké výzvě. V přechodu fungování běžné společnosti do podoby autorova světa je možné najít slabiny, ale o to vlastně vůbec nejde. Autor dokázal napsat knihu tak, že je čtenář brzo stržen do víru vyprávění a na nějaké maličkosti se ani neohlíží. Jde tu totiž o životy.
Více než oba mladé hlavní hrdiny jsem si oblíbila dvě důležité smrtky, které v knize vystupují, ty se Shustermanovi opravdu povedly. Kromě toho se tu ale opět setkáme se zajímavými rodinnými vztahy a situacemi, zamyšleními nad smyslem lidské existence či s nespravedlivým souzením jedince většinovou společností. To už jsou prostě takové žánrové klasiky, ale řekla bych, že obě knihy, o nichž dnes píšu, si s tématy poradili výborně. Smrtku bych určitě doporučila i starším čtenářům, zpracování světa a cech smrtek opravdu stojí za přečtení, navíc je kniha dobře napsaná a má spád. Když nebudete čekat nějaké převratné novátorské motivy, určitě budete spokojení.

Za obě knihy i pozvání na oslavu ještě jednou děkuji nakladatelství Yoli. :-)
Vy můžete oba romány nalézt za příjemnou cenu na stránkách Knižního klubu. Zatímco Muffin a čaj už je dávno v prodeji, na Smrtku si ještě musíte pár dní počkat, ale předprodej už je spuštěn!

2 komentáře:

  1. Na obě díla se chystám a nemůžu říct, na ktere se vice těším :)

    OdpovědětVymazat