čtvrtek 10. května 2018

John Green v plné síle

Milovníkům young adult žánru jistě neuniklo, že právě vyšla nová kniha nejpopulárnějšího autora tohoto typu literatury, samotného Johna Greena. Po poslední knize Will Grayson, Will Grayson, kterou Green stvořil spolu s Davidem Levithanem, která rozjela vlnu LGBT románů pro dospívající a  která (mám pocit) zas tak dobrá hodnocení nezaznamenala, je nová kniha Jedna želva za druhou dost jiná a musím rovnou říct, že u mě zabodovala.


Na Greenově proslulém stylu psaní se vlastně stále nic nezměnilo. Kniha je pořád plná různých zajímavých citátů, úvah a myšlenek, které stojí za zapamatování, jak jsme u Greena zvyklí. I Želvy působí tak nějak chytřeji než většina YA románů jiných autorů. Zase tu vystupují inteligentní hrdinové, kteří se zamýšlí nad svým životem. Hlavní hrdinka Aza vlastně víc, než by bylo zdrávo - trpí totiž psychickou poruchou a nedokáže se zbavit určitých myšlenek, které ji stále dokola (nebo do spirály?) pronásledují. Neustále je třeba hlasy ve své hlavě nucena přemýšlet nad tím, co dělají bakterie v jejích střevech či jinde po těle, co dělá její (sebedestruktivní) ranka na prstu, jestli do ní nedostala infekci. Dochází na terapie, snaží se žít svůj život a stále doufá, že by se její stav mohl zlepšit..

Do Azina života se nám hned na začátku vyprávění přimíchá linie ztraceného milionáře, jehož syna Aza náhodou zná z dětství. Za informace o jeho osobě je nabídnuta nemalá odměna, a tak Azu přesvědčí její nejlepší a jediná kamarádka Daisy, která je mnohem akčnější a šílenější, že zbohatlíkovi půjdou po stopě. Daisy miluje Star Wars natolik, že všechen volný čas věnuje psaní fanfikcí na svůj blog, který má celkem velký úspěch a navštěvovanost. Takže máte-li také rádi Star Wars, tohle u vás určitě bude mít úspěch.

Samozřejmě, že se v knize najde nějaká ta milostná zápletka, ale musím konstatovat, že v tomhle příběhu není tím hlavním. Mnohem důležitější roli tady má přátelství, které podléhá nelehké zkoušce, a prim hraje také téma člověka, který trpí zvláštními problémy, které ani nemají jméno a nedají se ostatním snadno vysvětlit. Tyto problémy samozřejmě ve všech ohledech ovlivňují Azin život - její studium, budoucnost i vztahy. Jíst léky, po nichž se člověk necítí sám sebou, a doufat v uzdravení, nebo se smířit s tím, že už to takhle bude napořád?

Jedna želva za druhou je román, který bych v Greenově tvorbě přirovnala spíš k Hledání Aljašky než k ostatním románům. Zajímavé postavy, zajímavý problém, nelehké životní situace a ztráty.  Méně dětinské, vhodnější i pro starší. Linie kolem ztraceného milionáře a jeho hatérie mi popravdě připadalo trošku zvláštní a zbytečná, ale v celku knihy to působí celkem v pohodě, je to taková ta zvláštnost, která se v Greenových knihách také často objevuje (třeba cesta za spisovatelem do Amsterdamu v Hvězdy nám nepřály). Pokud máte Greena rádi, určitě si Želvy nenechte utéct (cha), rozhodně jedna z jeho lepších knih! Navíc je poměrně krátká, takže skvělá letní odpočinková jednohubka na jedno odpoledne. :-)

Honosné hardbackové vydání knihy Jedna želva za druhou najdete a koupíte na stránkách Knižního klubu.

2 komentáře:

  1. Želvy se mi hrozně líbily. Během čtení jsem byla trochu na vážkách, ale konec to parádně vychytal, Green je prostě Green. Odpočinkové bych to nenazvala, ty jo, docela jsem nad tím vždycky přemýšlela :D (Ale četla jsem to v originále, tak to bude možná tím :D)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj, děkuju za komentář. Stále si stojím za tvrzením o odpočinkovosti! :-D

      Vymazat