sobota 2. června 2018

Květen

Knižní květen v instagramových fotkách.


Můj zřejmě nejoblíbenější měsíc květen jsem otevřela s Dědinou Petry Dvořákové - a nemohla jsem začít lépe. Je to další skvělý kousek ze současné české scény z produkce nakladatelství Host. Vesnice a její hříchy, nářečí a čtyři příběhy. Koukněte na recenzi. Na Světě knihy jsem měla možnost poslechnout si autorčino povídání o své tvorbě, což celou záležitost krásně doplnilo a uzavřelo. Choďte na besedy s autory, vždycky to stojí za to!


Následovala nejnovější kniha krále YA Johna Greena Jedna želva za druhou, která mě vcelku potěšila. Obsedantně kompulzivní porucha, dvě kamarádky a jejich svět. Starý známý Greenův chytrý autorský styl. Víc se dočtete v článku.


K narozeninám jsem dostala sbírku severských povídek Sobí hora, kterou jsem taky hned přečetla. Tyhle povídky švédské autorky Karin Tidbeck jsou nanejvýš zvláštní a podivné, některé jsou lepší, některé horší - jak už to tak u souborů bývá. Na internetu jsem zaznamenala různé, někdy spíš průměrné ohlasy oproti Lesním liškám či Tvrdohlavým stvořením, ale mě si Sobí hora získala úplně stejně. Mají zase trošku odlišnou (skvělou) atmosféru.


Cop proletěl knižním světem a zasáhl snad všechny čtenářky, které se do něj pustily. I když mě Cop neohromil natolik, abych ho označila za nejlepší Odeonku, je to opravdu skvělý román z třech odlišných koutů světa pojednávající o ženské důstojnosti a síle a mnohém dalším. Mrkněte na celý článek.


A pak přišel na řadu zase jeden thriller, který mě totálně dostal. Noční pták patří k nejlepším románům, které jsem v tomto žánru přečetla. Hrozně mě bavilo téma ovlivňování lidské mysli, psychiatrické prostředí i milý vyšetřovatel. Doporučuju, doporučuju, doporučuju!
Recenzi najdete tady.


Johana - další fenomén, který na chvíli ovládl knižní sociální sítě i Svět knihy, je česká novinka z produkce nakladatelství Paseka. Tři autorky se spojily a napsaly příběh jedné holčičky, slečny, ženy v průběhu několika desetiletí. Přiznám se, že mě kniha nepřesvědčila tolik, jak jsem čekala. Velmi dobrá mi připadala první část o dětství, pokračování už ale nemělo takový šmrnc. Přesto to byl příjemný exkurz do české literatury a čtení jsem si užila. Nesmím zapomenout zmínit fakt, že Johana je další totálně tragickou ženskou postavou, kterých je, mám pocit, současná česká literatura plná. 


Dál jsem sáhla po novince z nakladatelství Yoli. Na knize Psáno životem mě zaujala anotace, která slibovala zajímavé prolínání rovin. Román bych rozhodně doporučila mnohem mladším čtenářům, je to velmi odpočinkové a lehké čtení vhodné na léto. I o ní vyšel samostatný článek.


No a když už se začala situace s časem mezi prací a učením přiostřovat a já neměla náladu na to začíst se do dalších románů, sáhla jsem po komiksech a dětských knihách. Vincenta jsem taky dostala k narozeninám a udělal mi velkou radost. Jde o velmi vtipně nakreslený komiks o životě Vincenta van Gogha - o jeho životě, touhách a snahách, o nezdarech, nemoci a povaze, a nakonec i úspěších.


Taky se pomalu pročítám těmito dvěma knihami pro děti: Warren XIII je naprosto kouzelná záležitost z Paseky, tak krásnou knihu jsem v ruce dlouho nedržela, ale zároveň i příběh zatím vypadá slibně a zajímavě. Určitě musím mít i druhý díl! Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky z Albatrosu se mi líbí především ilustracemi, které pořídily různé výtvarnice, a také seznamem inspirativních osob. Výběr některých žen je nicméně trošku diskutabilní a od doprovodných textů jsem také čekala víc. Rozhodně je to ale krásný kousek do knihovny. 

Vše školákům přeju, ať zdárně přežijete poslední teplý školní měsíc, a vysokoškolákům zas, ať dobře dokončíte ročník či rovnou celé studium! Snad pak bude zase více času na čtení! :-)

4 komentáře:

 1. Skoro všechno vypadá úplně fantasticky!!! Thriller ani YA mě vůbec nelákají, ale ty dětské knihy si asi zajdu půjčit do knihovny :D

  OdpovědětVymazat
 2. Tento týden jsem dočetla Sobí horu a moc mě to nenadchlo. Už si skoro ani nepamatuji, o čem to bylo. Líbila se mi povídka o spojovateli telefonních hovorů a pak ke konci ta, která mi připomínala Alenku v říši divů - ti zvláštní tvorové, pro které neplatil čas.
  Teď jsem začala číst Cop a to se mi naopak líbí moc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tou Sobí horou se moc nedivím, je to kniha, která sedne spíš málokomu. Tak aspoň že Cop měl úspěch! :-)

   Vymazat