úterý 31. července 2018

Balíček, co nechceš dostat

Možná, že už jste si na pultech knihkupectví nebo na nějaké fotce na sociálních sítích všimli té knihy, co na první pohled vypadá jako balíček se všemi poštovními náležitostmi? Uvěřili jste této imitaci v první chvíli? No, pokud ano, nebyli jste sami. Každopádně se vám tento knižní balík vyplatí prozkoumat lépe, zblízka a především uvnitř - tahle povedená obálka totiž ukrývá napínavý a děsivý příběh, od něhož se do poslední chvíle neodtrhnete!


Sebastian Fitzek pochází z Německa. Narodil se přímo v Berlíně, vystudoval práva a k psaní se dostal až poté, co vystřídal různé jiné činnosti a zaměstnání. Od roku 2006 napsal řadu psychologických thrillerů. V češtině jeho knihy v průběhu let vyšly u různých nakladatelů, převážně v Knižním klubu. Balíček ale nově vydalo nakladatelství Anag.

Hned na začátku příběhu je čtenář Balíčku uveden do prostředí konference předních německých psychiatrů. Jedním z nich je i naše hlavní hrdinka Emma. Nicméně těsně po ukončení konference, na níž Emma prezentuje svůj výzkum, se stane obětí násilníka, kterému se kvůli jeho praktikám přezdívá "holič". Emmu tato událost psychicky hluboce poznamená, přesto se zdá, že jí ostatní pro nedostatek důkazů tak úplně nevěří všechno, co vypověděla o událostech oné tragické noci, ani o událostech pozdějších..

Případem "holiče" ale zápletka zdaleka nekončí. Do příběhu se stihne zaplést podivný pošťák a soused, veterinář z ulice, také onen tajemný balíček, jenž chvíli je a chvíli zase není, divné chování Emmina manžela a jeho spolupracovníka - no a vůbec, zkrátka celé okolí hlavní hrdinky se najednou chová opravdu podezřele. A řeknu vám, viníkem ani podstatou zločinu si nebudete jisti až do poslední chvíle! Jestli Fitzek v Balíčku něco perfektně zvládl, rozhodně je to ukončit každou kapitolu tak, že se okamžitě musíte pustit do další. Napětí pocítíte na každé stránce, až najednou zjistíte, že jste na konci. Čte se to celé naprosto parádně a víc jak dva večery vám to jistě nezabere. 

Na druhou stranu, náhodiček a podivných událostí už na mě bylo na těch pár stranách opravdu až nereálně moc. Lepší by možná bylo, kdyby autor některé nepodstatné motivy vynechal, zůstal u těch důležitých a hlouběji je rozvedl. Třeba to, co do příběhu zakomponoval hned na začátku a čemu podle mého názoru nebylo věnováno příliš pozornosti: psychologické problémy pacientů a nejistota správnosti jejich diagnózy a léčení mě navnadilo na něco, co už ve zbytku románu bylo pouze v pozadí. Autor se posléze raději vydal cestou mnoha spletitých okolností, která ale na druhou stranu čtenáři pořádně zamotají hlavu. 

Pro milovníky zapeklitě vykonstruovaných zápletek a psychicky děsivých příběhů je Balíček nutnost. Věřím, že pokud rádi čtete thrillery, budete spokojeni s tím, jak Fitzek celý Emmin případ promyslel a napínavě sepsal! Nakonec dostanete odpovědi i na některé události z jejího života, jejichž zodpovězení byste možná ani nečekali. Zkrátka a dobře, připravte se na pořádnou jízdu a pusťte se do čtení!

Za Balíček děkuji nakladatelství Anag, najdete a objednáte ho v tomto odkazu.

2 komentáře:

  1. Výborná recenze :) Od autora jsem četla jeho předchozí knihu a ta byla povedená, takže se chystám i na Balíček :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Taky určitě od autora ještě něco zkusím, díky za komentář! :-)

      Vymazat