neděle 23. prosince 2018

Je někdy nenávist nevyhnutená?

The Hate U Give, kniha, která se po dobu padesáti týdnů držela na vrcholu žebříčku bestsellerů New York Times v žánru young adult, na Goodreads vyhrála cenu čtenářů za rok 2017, která si získala mnoho pozitivních reakcí a v letošním roce byla zfilmována, se v listopadu dočkala své knižní verze i v českém jazyce u nakladatelství Yoli pod názvem Vypálená nenávist. Jaké oblíbenosti se u nás dočkala? Dokážeme naplno zpracovat a ocenit téma, které pojednává? A stojí kniha za přečtení?


Angie Thomas, autorka knihy, je afroameričanka žijící ve státě Mississippi. Byla první studentkou černé pleti, která absolvovala kreativní psaní a během jejího studia si díky učitelům vyjasnila, že by do svého psaní měla začít odrážet zkušenosti, které během života nasbírala a zážitky, které se dotýkají její "menšiny". The Hate U Give je autorčina prvotina, se kterou okamžitě sklidila obrovský úspěch a oslovila velké množství amerických čtenářů. V příštím roce jí vyjde drhá kniha, která by se měla jmenovat On the Come Up.

Vypálená nenávist se točí kolem dvou odlišných světů, v nichž se pohybuje šesnáctiletá Starr Carterová. Starr pochází z rodiny, která žije v chudé černošské čtvrti, která je nechvalně známá svými gangy, obchodem s drogami, násilím a všeobecně neklidnými a nepříznivými podmínkami k žití. I minulost rodiny hlavní hrdinky je tímto prostředím značně ovlivněna, v současnosti se ale její milující rodiče vypracovali tak, že si mohou dovolit posílat svoje děti do školy mimo ghetto. A tam právě začíná druhý svět Starr. Dobře zabezpečení běloši, jejichž hranice možností jsou úplně někde jinde, jejich úplně jiná mluva a morálka. Starr je hrdinka, která ve vás bude vyvolávat různé pocity od soucitu po nepochopení, asi není z těch nejsympatičtějších a nejlogičtěji uvažujících, některé vedlejší postavy v knize jsou mnohem zajímavější, přesto to rozhodně není důvod, proč by vám kniha neměla bavit.

I když je kniha primárně pro náctileté a také se v mnoha ohledech nese v podobném duchu a je psána příslušným stylem, jako jiné žánrovky, nezabývá se primárně milostným vztahem hlavní hrdinky (i když i ten v knize hraje roli a myslím, že kdyby ho autorka vynechala úplně, jako celek by kniha možná fungovala i lépe), jako spíše vykreslením pocitů, prostředí a problémů (tři P) příslušníků černošské menšiny, která stále žije odděleně a odlišně. Ptá se po příčinách větší kriminality jejich příslušníků a poukazuje na stále ještě obrovské a nesnadno překonatelné problémy. Na to, že jde o knihu pro mladší čtenáře, se od začátku nevyhýbá ani drsnějším výjevům a krutým událostem, které jsou ve čtvrti, kde Starr žije, bohužel nedílnou součástí reality.

Zdá se, že odezva u nás není tak veskrze pozitivní, jako v USA, a domnívám se, že se vlastně není čemu divit. Věřím, že kdokoli, kdo žije ve střední Evropě a připadalo mu, že nedokázal knihu plně prožít, by mluvil jinak, kdyby žil v centru dění. A jistěže už existuje řada (zřejmě i lepších) knih pro dospělé i mladší čtenáře, které se tématu věnují. Dokud je ale v těchto ohledech stále o čem psát, rozhodně je dobře, že se tak děje. Doporučuju všem modelovým čtenářům žánru i těm, kterých se téma dotýká, rozhodně je to skvělé přiblížení situace, která v popisovaných oblastech stále a neměnně panuje. Určitě se mrknu i na film, který podle trailetu dosti hraje na city, herci ale vypadají sympaticky, takže jsem zvědavá na srovnání s knihou.

Za recenzní výtisk děkuji společnosti Euromedia, knihu najdete na stránkách Knižního klubu.

Žádné komentáře:

Okomentovat