neděle 6. října 2019

Terapie

Máte-li chuť na malou knižní jednohubku, která ve vás i přes svůj nevelký rozsah zanechá dobrý pocit a u které si můžete trochu popřemýšlet nad existenciálními otázkami člověka, mám pro vás hezký tip na novou knihu z nakladatelství Host. Jmenuje se Agathe.Kniha Agathe je románový debut mladé dánské autorky Anne Cathrine Bomann. I když mluvit v tomhle případě o románu mi přece jen připadá celkem přehnané. Autorka se nicméně věnuje literatuře a psaní už od brzkého mládí, v patnácti jí vyšla první sbírka básní. Píše ale také odbornou literaturu, vystudovala totiž psychologii a pracuje jako klinická psycholožka. Specializuje se mimo jiné na schizofrenii. Doufám, že Agathe není poslední spisovatelčina beletristická kniha a že se dočkáme i dalších děl tak trošku inspirovaných její prací a bádáním. Protože psychika člověka je nevyčerpatelné téma k bádání i k psaní a z pohledu odborníka je to vždycky přínosné a nesmírně zajímavé.

Román vypráví o životě stárnoucího terapeuta, který už se blíží a velmi psychicky upíná k vlastní penzi. Během své kariéry se mu podařilo vybudovat si dobré jméno i skupinu klientů, kteří k němu pravidelně dochází. Odchod do důchodu si terapeut odpočítává skrze množství sezení, které ještě musí absolvovat. Do jeho stereotypu však vstupuje Agathe, tak trošku záhadná a vnitřně zničená žena, která trvá na tom, že chce léčit právě a jedině od našeho terapeuta.

Tomu se do setkávání s Agathe zprvu nechce, protože krátký čas, který mu v ordinaci zbývá, už má naplánovaný, a nestihl by nové pacientce dostatečně pomoci, aby mohl s klidným svědomím praxi opustit. Čtenář si během čtení začne brzo uvědomovat, že jeho život také není právě naplněný a nejspokojenější. Jak Agathe na terapeuta zapůsobí a jestli nakonec dojde k jejímu léčení, to už si musíte přečíst sami. Prozradím jen, že nejen že terapeut nějak zapůsobí na Agathe, ale že i opačně bude toto setkání jistým přínosem a zásadním zlomem v životě lékaře. :-)

Děj knihy se odehrává v poválečné Francii a ze zmínek o tom, čím vším už si Agathe za svůj život při léčbě prošla, je naznačeno a připomenuto, jaké praktiky se v tehdejší medicině užívaly a jakým nesmyslům často lékaři věřili. I samotná praxe našeho psychoterapeuta je velmi zajímavá, popisy toho, s čím za ním pacienti na sezení chodí a co potřebují probrat, jsou často úsměvné, zábavné a někdy i malinko absurdní, přesto velmi lidské a pochopitelné. 

Přestože je v knize velká spousta negativních a těžkých existenciálních témat od psychických nemocí, přes osamělost a stáří, až ke smrti, román nepůsobí skličujícím dojmem. Je v něm spousta naděje a povzbuzení. Je to tak trošku "feel good" kousek, bráno s rezervou. Čte se lehce a ve výsledku vám jeho poetičnost přinese úsměv na rtech i dobrý vnitřní pocit, a to vše zvládá na velmi malém prostoru. 

Za výtisk děkuji nakladatelství Host, knížku najdete v odkazu.

Žádné komentáře:

Okomentovat