úterý 11. října 2016

(pod)zimní čtení

Ke každému ročnímu období se hodí jiný typ knížek, to je jasné. Na podzim mě osobně lákají knihy tematizující historii, závažnější a chmurnější náměty, společenské a psychologické romány a taky detektivky odehrávající se v chladnějším prostředí. Pokaždé mě během roku napadne nějaká kniha, kterou si plánuji na podzim přečíst, ale často se k ní pak z nějakého důvodu nedostanu. Tohle jsou některé z nich - doufám, že aspoň pár za letošní podzimní a předvánoční období přečtu. Pro vás mohou sloužit také jako inspirace ke čtení nebo jako tip na dárek pro někoho, kdo slaví narozeniny (nebo něco jiného) právě na podzim. :)


Jodi Picoultová - Vypravěčka

Vypravěčku už, zdá se, všichni četli a podle 92% na databázi knih soudím, že se taky všem líbila. Děj se odehrává v současnosti, ale ve vyprávění starších hrdinů se vracíme do období druhé světové války. Jedním z vypravěčů je babička hlavní hrdinky Sage, druhým je pak muž, který působil v SS a koncentračních táborech, a který Sage požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Anotace knihu popisuje jako "kontroverzní brilantní román o vině a trestu". Čekám, že to bude kruté, mrazivé, že se dozvím něco o historii, a že to bude skvěle napsané. Hlavní důvod, proč jsem román ještě nepřečetla, je její obrovský formát a váha.

Eowyn Ivey - Dcera sněhu

Tak v tomto případě je spojení s chladným obdobím zjevné už z názvu a krásné obálky. Mělo by jít o příběh manželského páru, který bydlí na Aljašce, a který zoufale touží po dítěti. Jestli ho manželé nakonec dostanou, zatím nevím, každopádně anotace slibuje "silný, jímavý a brilantně napsaný příběh". Myslím, že půjde o smutné, tajemné a magické vyprávění, plné sněhu a nenaplněných tužeb. 90% na databázi.

Hannah Kent - Agnes

Toto dílo se pro změnu odehrává na Islandu ("drsná severská příroda, v níž může být život pouze bojem o přežití"). Řeší případ mladé ženy, která je odsouzena ke smrti za vraždu svého pána a milence. Na popravu má čekat na izolované farmě jednoho ze strážníků. Obyvatelé farmy jsou tím nejprve zděšeni, ale když ženu blíže poznají, chtějí znát její příběh. Ukáže se, že nic není tak, jak se zpočátku zdálo. Na databázi je kniha hodnocena 85%.


Peter May - Skála

Ze severského krimi mě už dlouho láká hlavně úspěšná detektivní trilogie vychvalovaného autora Petera Maye. Odehrává se na skotském ostrově, kde "snad jen strach lidí z Boha je silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě." Když dojde ke zločinu, přijíždí na ostrov "nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti." No zní to zkrátka drsně a jedná se o jednu z nejlépe hodnocených severských krimi sérií.

Petra Soukupová - Pod sněhem

Do seznamu musím samosebou zařadit také nějaké současné české autory a vybrala jsem, myslím, opravdu z těch nejlepších. Petra Soukupová a její svébytný styl, tematizující často nepěkné rodinné a hlavně sourozenecké vztahy a její nejnovější samostatně vydaná kniha (2015). Co se stane, když spolu odrostlí sourozenci uvíznou v autě Pod sněhem? Myslím, že to bude stejně dobré, jako její ostatní knihy, pokud vám sedne její styl.

Jiří Hájíček - Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku

Dalším zástupcem kvalitní současné české prózy je pro mě Jiří Hájíček. K této jeho sbírce povídek jsem se ještě nedostala a na podzim mi to přijde jako fajn vesnická volba. :) Na říjnový Velký knižní čtvrtek (13.10) navíc vyjde další jeho kniha s názvem Dešťová hůl, takže je nejvyšší čas se v jeho tvorbě posunout. :)

Tak ať se vám letošní podzim podaří prožít v té správné atmosféře! :)

4 komentáře:

 1. Výborné knihy si zvolila. Dcera sněhu sa hodí viac na zimu, keď je už sneh za oknami. Ale kniha je to krásna. Agnes je úžasná a tak trochu smutná. Od Petera Maya som nedávno čítala druhý diel, Muž z ostrova Lewis, perfektná detektívka, určite sa pustím aj do ďalších dielov tejto série. Premyslená zápletka, ale najviac ma bavili opisy miestneho prostredia a zvykov. Len by som upresnila, že je to škótska, nie severská krimi (sám autor je Škót a rovnako príbeh sa odohráva v Škótsku, táto oblasť sa už k severským krimi nezaraďuje). Pod sněhem od Soukopovej ma tiež veľmi bavilo, úžasné, ako dokáže opísať ľudské povahy a vzťahy.

  Ja som sa pustila do historických románov, dnes-zajtra by som mohla dočítať Pád titanov od Folleta, už mi ostáva len nejakých 130 strán. Rozmýšľam, či sa mám potom pustiť do druhého dielu, alebo sa vrátiť ku Guillouvi a tretiemu dielu s názvom Mezi červenou a černou, prípadne rozčítať nejaký úplne iný historický príbeh (Čistý od Andrewa Millera možno). :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za komentář a zpřesnění od odborníka:), s tím Skotskem mi to vůbec nedošlo. Nicméně sychravé počasí rozhodně chybět nebude.
   Historické romány jsou na podzim určitě fajn volba a konkrétně Pád titánů opravdu velké sousto. Tak šťastnou ruku při dalším výběru. :)

   Vymazat
 2. Prvé dve knihy poznám a celkom rada by som si ich prečítala, zvyšné som doteraz nepoznala, takže ti ďakujem za zaujímavé tipy :-)

  OdpovědětVymazat