sobota 27. ledna 2018

Dánské podsvětí

Tak jsem tady zase s jednou novinkou z Odeonu. Tentokrát jde o kráký text dánského prozaika Jonase T. Bengtssona s názvem Dívka jménem Sus. Jak můžete vidět na fotkách, na obálce knihy je vyfocená dívka s černě namalovanýma očima a piercingem v nose. Ale jak už to tak často bývá, ukázalo se, že Sus vlastně takováhle vůbec není. I když důvod výběru fotky je jasný - jedno mají tyto dvě slečny určitě společné - obě jsou v určitém smyslu navenek rebelky. 


Od Jonase T. Bengtssona už u nás v Odeonu vyšla jedna kniha v roce 2013, jmenuje se Pohádka. Když jsem si četla její anotaci, řekla bych, že si budou obě knihy v mnoha ohledech podobné. Obě řeší určitou existenciální situaci v životě člověka, který nežije zrovna ve vybrané společnosti nebo zcela legálně. A taky zřejmě nežije úplně šťastně. Další autorova kniha - Submarino, kterou si zatím český čtenář nemá šanci přečíst, byla dokonce zfilmována. 

Kniha Dívka jménem Sus pojednává o krátkém období Susina osudu. Nejřív by se mohlo zdát, že je to výřez z nekonečně a stále stejně plynoucího života. Života, který vlastně postrádá jakýkoli smysl a budoucnost, jak jsme my běžně zvyklí to chápat: Sus je devatenáct let, bydlí sama v malém bytě v jisté kriminalitou, drogami, násilím a chudobou prolezlé čtvrti dánského města. Nepracuje ani nechodí do školy. Je schopná prosedět celý den u televize, a pokud má zrovna možnost si zahulit, svět je v jejích očích hned o něco snesitelnější.

Jenže brzy čtenář pochopí, že Sus má v současné chvíli jediný, přesně vytyčený cíl, Cíl, který dává jejímu životu směr, který zcela určuje její myšlenky i činy. Už v anotaci se totiž můžeme dočíst, že Susin otec je vlastně ideální ukázkou člověka, který by ve čtvrti, kde Sus žije, dokonale zapadl. Je to totiž alkoholik s násilnickými sklony a právě sedí ve vězení za vraždu své manželky a Susininy matky. Takže o co teď vlastně Sus ve vztahu k jejímu otci jde? No.. čtěte a přesvědčte se sami.


Musím vás ale varovat, že vás v průběhu tohoto krátkého čtení čeká několik opravdu nepříjemných scén - já osobně jsem s nimi alespoň měla velký problém. Pokud nezvládáte řeči o násilí na zvířatech, pokud vám vadí téma drog (v souvislosti s dětmi), čtěte tuhle knihu opatrně, budete potřebovat velký nadhled. Zkrátka to není kniha pro každého. Celý příběh je vlastně o tom, jak se Sus snaží všemožně připravit na okamžik, který ji dovede k vytouženému cíli. Připravit fyzicky, duševně i finančně. No a co vám budu povídat, procházka růžovým sadem to ani po jedné stránce není.

Vyprávění je složené z kratičkých kapitol a plyne velmi lehce a přirozeně - rozhodně se nejedná o nijak hutný text s patetickým a sentimentálním líčením (o to víc to ovšem čtenář prožívá). Jde o realistické a syrové vylíčení daného sociálního prostředí s celou svou nespravedlností a ilegalitou, o realistické vylíčení Susina nelehkého života. Autorovi se daří nechat čtenáře v nejistotě, k čemu až příběh dospěje. Je celkem pravděpodobné, že navzdory všemu, co se v knize odehraje, si Sus oblíbíte, tahle postava je "vymodelována" opravdu mistrně.

Dívka jménem Sus je zkrátka typická Odeonka - tyhle ty knihy bývají jen málokdy veselé a primárně líbivé. Každá má ale vždycky něco do sebe, a i když třeba nedokážete skousnout všechno, co se v nich děje (jako se to stalo mně v případě Sus), vždycky vás nějak obohatí. Ukážou vám světy a situace, o nichž si jinde moc nemáte příležitost přečíst. A vždycky se můžete spolehnout, že půjde o kvalitní čtení a výborně zvládnuté vyprávění.
Knihu najdete tady. :-)

2 komentáře:

  1. Super recenze. Zrovna vcera jsem se rozhodla, ze si knihu koupim, ale sakra... Nasili na zviratech asi nerozdycham :-/

    OdpovědětVymazat
  2. Není to zřejmě až takový extrém, že by se to nedalo zvládnout, ale v mém rozpoložení v tu chvíli se mi z toho dělalo fakt nedobře. Tak to zvaž. :) Knížka jinak jistě stojí za přečtení. :)

    OdpovědětVymazat