čtvrtek 3. května 2018

Motiv vraždy

V dubnu u nakladatelství Host vyšla útlá knížka s nepříliš zářivou a výraznou obálkou, určitě by ale byla škoda, kdyby vás minula. Jmenuje se Případ Collini a jde o krátkou prózu s detektivní zápletkou. Na obálce si můžete přečíst následující větu: "Co dožene k vraždě člověka, který v životě nikomu neublížil?" Už z ní si můžete udělat obrázek o tom, že v Colliniho soudním případě nepůjde o žádné lehké téma. A opravdu je to tak, ze současnosti, v níž k vraždě dojde, se čtenář spolu s vyšetřováním dostane až k nejhorším nacistickým zločinům páchaným během druhé světové války. Koho baví detektivky nebo různé válečné okolnosti, určitě čtěte dál!Ferdinand Von Schirach je německý spisovatel, ale živí se jako právní zástupce, což se v jeho příbězích silně projevuje. Je označován za jednoho z nejprestižnějších berlínských advokátů a údajně obhajuje mnoho vlivných lidí i slavných osobností. V češtině už mu kromě Případu Collini vyšel soubor povídek Zločiny, v nichž popsal zažité soudní procesy. Kromě toho, že autor píše o zločinech, nevyhýbá se ani obecným úvahám o zločinu, správném fungování právních systémů, provinění a trestu. Dá se u každého případu jednoznačně odhalit a označit pachatel i oběť? Co na zločiny říká lidské svědomí? Dokáže soudní systém podchytit a spravedlivě rozsoudit všechny nespravedlnosti a zločiny, které se dějí? Jaké právo platí v míru a jaké ve válečném období? O tom všem budete po dočtení autorových knih muset přemýšlet.


Na začátku vyprávění v Případu Collini dojde k poměrně brutální násilné vraždě. Ihned se dozvídáme, kdo ji spáchal: byl to postarší důchodce, který působil vesměs milým a klidným dojmem a za celý svůj život se nedopustil žádné nepravosti. Nikdo z jeho okolí by si ani nepomyslel, že je podobného činu schopný. Kdo je ale obětí vraždy a proč byl zločin spáchán? Záhy se centrum vyprávění přenese z Colliniho na mladého a čerstvě vystudovaného advokáta Caspara Leinena, jenž ještě neměl příležitost prosadit se v advokátní praxi, protože dosud nedostal žádný pořádný případ. Když mu jednoho dne zazvoní telefon a on je v rámci pohotovostní linky k případu Collini přizván, vidí v tom svou velkou příležitost a zatouží případ vyhrát. Jenže jak, když je jasné, že jeho svěřenec je vinen? 

Brzy se celá situace zkomplikuje, protože Leinen zjišťuje, že se ho případ týká mnohem osobněji, než ho zprvu mohlo vůbec napadnout. Proto se mu zdá, že není jiné východisko, než se svého svěřence a celého případu vzdát. Je to ale v jeho profesi vůbec morálně přípustné? Co mu radí nepsaný advokátní morální kodex a co naopak zkušený špičkový advokát, který v případu obhajuje druhou stranu? Kam až se celé vyšetřování dostane? Mladý vyšetřovatel se nenechá snadno vyvést z míry a snaží se dobrat především pravdy a spravedlnosti, pokud se něčemu takovému dá vůbec přijít na kloub.


Na to, jak je kniha útlá, má opravdu hloubku a široký (historický i myšlenkový) dosah. Pátrání po motivech vraždy totiž vyšetřovatele zavedou až ke zločinům druhé světové války. Nic není tak snadné, jak by se zprvu mohlo zdát. Celý příběh je vlastně velmi jednoduchý, přesto se vám zaryje hluboko pod kůži a nad tím, na čí straně je spravedlnost, budete uvažovat ještě dlouho po dočtení. Hlavní linka vyprávění se odehrává v atraktivním (ale mám pocit, že už tolik neužívaném) právnickém prostředí. Autorovi se daří hloubku zápletky vystihnout pomocí jednoduchých a střízlivě volených vět, nějakých zbytečných odboček a stylistických zvláštností se nedočkáte. Celý příběh by šel jistě snadno a působivě převést na filmové plátno, autorův styl a některé scény k tomu vyloženě vybízí.

Případ Collini je kniha, která má potenciál zaujmout široké čtenářské publikum. Hluboce se dotýká funkčnosti a opodstatněnosti právnických systémů, ale to zdaleka není všechno. Na jedné straně je to poutavá detektivka, která se snaží objasnit zajímavý případ, ale taky jde tak trochu o historické pojednání o nacistických zločinech, z kterého vás zamrazí.

U nakladatelství Host by letos měla vyjít také jeho povídková sbírka Vina, takže se v rámci autorovy tvorby máme na co těšit. Případ Collini najdete v tomto odkaze, kde si ho také můžete rovnou objednat. 

1 komentář:

  1. Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

    Výměna kdekoli - Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

    Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

    OdpovědětVymazat