pátek 10. srpna 2018

Neznámá na mostě

Že už máte dost všech těch letních slaďáren a raději byste pro změnu sáhli po jiném druhu oddechového čtení? Tak to je pak ten pravý čas pustit se do něčeho napínavého a tajemného. Jedna zajímavá novinka v tomto duchu vyšla v červenci u Ikaru. Jmenuje se Sama v černém lese (pozor, neplést s podobně nazvaným románem Všude kolem černý les od Ruth Ware, který vyšel v roce 2016 u nakladatelství Leda) a napsala ji Cass Green.


Sama v černém lese je autorčin druhý román pro dospělé, kterému v angličtině předcházelo vydání knihy The Women Next Door. Ještě předtím se ale Cass Greenová proslavila jako autorka knih pro mladé dospělé, za něž byla oceněna. Oba její psychologické thrillery se dostaly na vrcholy žebříčků prodávanosti. Autorčin první thriller v češtině bohužel zatím nevyšel.

Hlavní motiv knihy, který se můžeme dočíst i v anotaci, zní poměrně zajímavě: hlavní hrdinka románu, mladá Neve, neprožívá v životě zrovna nejšťastnější a nejvydařenější období. Jednoho večera, kdy se pozdě večer vrací z flámu domů - totiž do domu rodiny její starší sestry, kde právě přebývá, z čehož nejsou všichni příslušníci rodiny zrovna dvakrát nadšení - se na mostě setká se zvláštní, žalem schvácenou osobou. Jenže ta, místo toho, aby Neve poslechla a vrátila se do bezpečí a tepla domova, udělá šokující věc: skočí z mostu, ale ještě předtím Neve něco zanechá.. A tak se Neve nechtěně ocitá Sama v černém lese... Kde na ni čeká spousta nepříjemných překvapení a časem i odhalení velkých tajemství z minulosti.

Sama v černém lese je další z těch thrillerů, které zhltnete za chviličku. Stránky vám budou ubývat pod rukama a i když se spoustu důležitých informací dozvíte v průběhu čtení, to největší překvapení na vás bude čekat až na samém konci příběhu, k němuž se budete chtít co nejrychleji dostat. Autorčin styl vyjadřování (i celková kompozice knihy) je velmi jednoduchý a přímočarý, chvilkami se mi ve chvílích strávených s románem až zastesklo po nějaké metaforicky složitější a esteticky zajímavější četbě. Tak už to ale u příslušného žánru zkrátka většinou bývá.. Bohužel v knize chybí také jakýkoli výrazný ozvláštňující prvek, který by knihu odlišil od ostatních thrillerů a hluboce se čtenáři vryl do paměti. Naopak je to jedna z knih, kterou se prokoušete velmi rychle a bude vás bavit číst, ale za pár týdnů už nebudete vědět, o co v ní vlastně šlo. 

Námět je každopádně využit dostatečně a poměrně zajímavě, vykreslení atmosféry chalupy se zamřížovanými okny uprostřed lesa se podle mého vyvedlo - ocitnout byste se tam za daných okolností sami rozhodně nechtěli. Hlavní hrdinka bohužel není ani přesvědčivá, ani méně naivní a více rozumná, než je tomu u ostatních hrdinek thrillerů, které holdují alkoholu a neví, co se svým životem. K srdci vám Neve pravděpodobně nepřiroste. Pokud tedy hledáte napínavou odpočinkovou četbu, u níž budete moct úplně vypnout, je Sama v černém lese ideální volba. Nevšední zážitek, komplikovanější příběh, šokující scény a vytříbenější styl budete ale muset hledat jinde. Celkové hodnocení: průměr.

Za knihu děkuji společnosti Euromedia, najdete a koupíte ji na stránkách Knižního klubu.

Žádné komentáře:

Okomentovat